Deka Zemin Kaplama
0541 697 13 60

Yükseltilmiş Döşeme Fiyatları ve Detayları

Yükseltilmiş döşeme çeşitleri hakkında genel bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Yükseltilmiş döşeme ya da yükseltilmiş zemin, alan içi dekorasyonda yer döşemelerinde kullanılmakta olan bir yapı malzemesidir. Oldukça hayati bir yapı malzemesi olarak adlandırılmaktadır. Bunun sebebi ise; belirli işlemlerin yapılmış olduğu iç alanda elektrik veya bazı tesisat kablolarının ortada bulunması sebebiyle bazı sorunlar meydana gelebilecek olmasına rağmen yükseltilmiş döşeme ile bunun önün geçilebilir. Maddi ve manevi oluşabilecek hasarların önüne geçmeyi sağlayan bu yapı malzemesi ile beraber iç alan düzenlemesi daha kolay bir hal alır.

Kafada canlandırmak için şöyle de anlatılabilir; eğer yükseltilmiş zemin veya yükseltilmiş döşeme uygulaması olmaz ise elektrik veya benzeri tesisat kabloları zemin altından değil duvar kenarlarından veya zemin köşelerinden geçecektir. Bu sebeple tesisatların deforme olma ihtimali artacak, ortamdaki dış etkilerin size ve tesisata yönelik bir tehdidi sürekli olacaktır. Yükseltilmiş zemin kullanılması ile beraber bu tehlikelerin ve aynı zamanda görsel olarak oluşacak kirliliğin önüne geçilir. Böylece güvenlik olarak faydası olduğu kadar dekorasyon anlamında da faydalı olacaktır.

 

Yükseltilmiş zemin ile saklanan ve korumaya alınan tesisat veya elektrik sisteminde sorun oluşması durumunda ise karolar kaldırılarak kablolara ulaşılır. Herhangi bir döküntü oluşmadığı gibi daha steril bir sorun çözme işlemine de ön ayak olur.

Yükseltilmiş döşeme ürünleri firmadan firmaya farklı şekillerde çeşitlendirildiği gibi genel çeşitlendirmesi iki tiptir. Bu tipler döşeme malzemesinin iç yapısına göre adlandırılmıştır. Bunlardan biri sunta özlü diğeri ise kalsiyum sülfat özlü yükseltilmiş zemin tipidir.

Sunta Özlü

Yükseltilmiş zemin denildiğinde ilk bahsi edilen tip sunta özlü yükseltilmiş zemin tipidir. Bunun başlıca sebebi ise piyasadaki diğer çeşitlere oranla fiyat performans olarak daha yüksek bir kalite sunmasıdır. Bu tip yükseltilmiş zemin ürünleri B1 yanmazlık sınıfında olup yangına karşı yarım saat süresince iç yapısını koruyabilmektedir. Yarım saat gibi kısa bir süre için koruma sağladığından dolayı iş istasyonu veya elektrik istasyonu gibi alanlarda kullanılmamalıdır, aksi takdirde üst düzey bir koruma sağlamayacaktır.

Kalsiyum Sülfat Özlü

Yukarıda bahsini ettiğimiz iş istasyonları veya elektrik istasyonları için önerilen ürün çeşidi ise kalsiyum sülfat özlü yükseltilmiş zemin ürünleridir. Sülfat özlü ürünlere nazara daha maliyetli olan bu ürünler daha fazla koruma sağlamaktadır. Sülfat özlü çeşitlerde 30 dakika olan koruma süresi, kalsiyum sülfat özlü yükseltilmiş zemin ürünlerinde 90 dakika civarındadır. Diğerinin nerede ise 3 katı süre sunan bu ürünler güvenlik açısından önerilmektedir.

Bu iki ürün tipinin yanında ürünlerin alt ve üst materyaline göre de farklılıklar oluşabilmektedir. Sandviç şeklinde olan yükseltilmiş zemin ürünlerinden kimi zaman iki materyal aynı da olsa genel olarak farklıdırlar. Bunlardan birkaç tanesi ise: alt çelik üst pvc kaplı sunta özlü yükseltilmiş döşeme, alt çelik üst laminat kaplı sunta özlü yükseltilmiş döşeme, alt çelik üst seramik kaplı sunta özlü yükseltilmiş döşeme, alt çelik üst pvc kaplı kalsiyum sülfat özlü yükseltilmiş döşeme, alt çelik üst laminat kaplı kalsiyum sülfat özlü yükseltilmiş döşeme, alt çelik üst seramik kaplı kalsiyum sülfat özlü yükseltilmiş döşeme şeklindedir. Genel olarak alt materyal için çelik tercih edilse de kimi ürünlerde folyo da tercih edilebilmektedir. Ağır işlerin yapılacak olduğu ve daha fazla kütlenin bineceği ortamlar için ise beton özlü yükseltilmiş döşeme ürünleri tavsiye edilir. Fakat yapısı ve imal maliyeti sebebi ile diğer ürün tiplerine nazaran daha yüksek fiyat etiketine sahiptir. Tıpkı yukarıdaki alt-üst farklılığı gibi beton özlü ürünlerde de farklılık olabilmektedir.

Pvc Zemin Kaplama, Homojen Pvc Kaplama, Heterojen Pvc Kaplama, Akustik Pvc Kaplama, Spor Pvc Kaplama, Pvc Yer Döşeme, Zemin Kaplama, Zemin Kaplama Fiyatları, Pvc Zemin Kaplama Fiyatları, Pvc Yer Döşeme Fiyatları, Karo Halı, Banka Karo Halı, Ofis Karo Halı, Yükseltilmiş Zemin, Yükseltilmiş Döşeme, Folyo Kaplı Yükseltilmiş Döşeme, Pvc Kaplı Yükseltilmiş Döşeme, Deka Zemin.