Deka Zemin Kaplama
0533 591 35 89

Pvc Zemin Kaplama Nedir

PVC ZEMİN KAPLAMA NEDİR VE ÇEŞİTLERİ NELERDİR

Pvc zemin kaplama nedir? Bu sayfada bu konu başlığı altında bazı bilgiler yer almaktadır. PVC (Polivinil Klorit) zemin kaplaması doğal olmayan bir maddeden üretilmektedir. Ham petrolden ve klordan yapılır. Mevcut ürünlerin haricinde daha fazla dayanıklı bir malzeme elde etmek isteyen bilim adamları tarafından 1920’li yıllarda icat etmişlerdir. PVC zemin kaplama, yer döşeme sistemlerinde en çok tercih edilen gruptur. Daha çok dayanıklığı ile ön plana çıkmaktadır. Fiyat olarak bakıldığında piyasada bu malzemenin işlevini gören diğer ürünlere göre daha avantajlı olmaktadır.

PVC yer döşeme malzemelerinin iç yapısı %100 ham maddesinden oluşmaktadır ve bu nedenle birçok özelliği bulunmaktadır. Sıvıya karşı dayanıklılık göstermektedir. Bu özelliği ile malzeme sıvı ile temasta bulunduğunda. İç içe geçmemesi, sıvıyı geçirmemesi ve sıvıyı üstünde tutması gibi özellikleriyle daha sonrasında temizlik açısından da kolaylık sağlamaktadır. Hiçbir şekilde kabarma gibi sorunlar oluşturmamaktadır. Rutubet ve benzeri durumlar ile karşı karşıya kalmazsınız. Bu özellikleri sayesinde özel sektörde zemin kaplama tercihlerinde bir numara olmaktadır.

PVC yer döşeme ürün çeşitliliği bol olan bir yapı grubudur. Kendi içerisinde farklı alanlarda kullanım kolaylığı ve her ortama uygun kullanışlı yapısıyla birden farklı kullanım tipi mevcuttur. Bu kullanım tiplerinden kısaca bahsedelim.

PVC Zemin Kaplama Nedir – Çeşitleri Nelerdir?

PVC yer döşeme ürünleri 4 farklı grup olarak incelenebilir. Bu yapılar homojen PVC kaplama, heterojen PVC zemin kaplama, akustik PVC kaplama, kondaktif. PVC zemin kaplama olarak adlandırılır. Bu PVC maddelerinin kullanım alanlarını v e nasıl özelliklere sahip olduğuna biraz daha yakından bakalım.

Heterojen PVC Yer Döşeme

İnsanların günlük hayatını geçirdiği ortamlar yani ofis odaları, ortak çalışma alanları gibi ortamlarda kullanılır. Tüm iç mekanlarda kullanılabilir. Kolay uygulanabilir ve anti bakteriyeldir.

Homojen PVC Yer Döşeme

PVC yer döşeme ürünlerinden en çok dayanıklılık gösteren çeşididir. Bu üründe tek katman ve iç-dış aynı desen özelliğine sahip olabilmektedir. Ekonomik ve ekstra bakım gerektirmemesi en önemli özelliklerindendir.

Akustik PVC Zemin Kaplama 

Bu ürün çeşidi daha çok alan içerisindeki fazla gürültü oluşumlarını engellemek için kullanılır.  Temel özelliği ses emici olmasıdır.

Kondaktif PVC Zemin Kaplama

İnsanların çok fazla zaman geçirdikleri alanlarda kullanılan fazla dirence dayanıklı yapısıyla bilinmektedir. Kullanım alanlarında özellikle hastanelerin ameliyat odalarıdır. Ayrıca okullar vb. zeminlerde de kullanımları mevcuttur.