Deka Zemin Kaplama
0533 591 35 89

Zemin Yükseltme

Zemin Kaplama hizmetleri arasında önemli bir yeri bulunan zemin yükseltme diğer bir adıyla yükseltilmiş döşeme hizmetleri için firmamız ile iletişime geçebilir, projeleriniz için uygun çözümler ve uygun yükseltilmiş döşeme fiyat politikamızdan sizde yararlanabilirsiniz.

Zemin yükseltme hizmetleri;

 1. İç Mekan Zemin Yükseltme ve
 2. Dış Mekan Zemin Yükseltme olarak tanımlayabiliriz

Bu yazımızda İç Mekan Zemin Yükseltme hakkında bazı bilgilere ulaşabilirsiniz. Dış Mekan Yükseltilmiş Zemin için ise diğer makalelerimizi inceleyebilir ya da firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

İç Mekan Zemin Yükseltme Nedir

Yükseltilmiş döşeme hizmeti temeli atılmış kara şap denilen inşaat halindeki son zeminin üzerine ya da son zeminden sonra kara şap üzerine uygulanmış olan seramik, granit, mermer, doğaltaş veya pvc zemin kaplama gibi yer döşemelerinin üzerine belirli yükseklikler doğrultusunda ikinci bir zemin tabakası oluşturma işlevidir.

Bu uygulamanın yapılmasındaki maksat iç hatlarda geçmesi planlanan doğalgaz tesisatları, su tesisatları , elektrik tesisatları vb. tesisatlar için uygun bir ortam hazırlayarak görsellik açışından eşsiz bir görüntü elde etmek ve aynı zaman da oluşabilecek bir problem karşısında anlık ve bölgesel olarak lokal müdahale imkanı oluşturmaktır.

Karo olarak uygulanan yükseltilmiş döşeme hizmetleri sayesinde alt yapıda meydana gelebilecek problemlere anlık müdahale edilebilmektedir. Bu yüzden birçok uygun zemin kaplama hizmetlerinin aksine fiyat politikasından ziyade ihtiyaç olarak ele alınmaktadır.

Yükseltilmiş Döşeme Çeşitleri Nelerdir

 •  Sunta Özlü (Yonga Levha) Yükseltilmiş Döşeme

Yükseltilmiş zemin hizmetleri arasında en uygun yükseltilmiş döşeme fiyatına sahip olan zemin yükseltme çeşididir. Yangın dayanıklılık sınıfı Class1 yaklaşık 15-20 dakika olan Sunta Özlü Yükseltilmiş Zemin panellerinin alt kısmının folyo panel ya da galvanize çelik panel gibi çeşitleri bulunurken, Üst kaplama olarak

 •          Folyo Kaplı Yükseltilmiş Zemin
 •          Encapsül (Galvanize Çelik) Kaplı Yükseltilmiş Zemin
 •          Pvc Kaplı Yükseltilmiş Zemin
 •          Laminat (HPL) Kaplı Yükseltilmiş Zemin ve
 •          Seramik Kaplı Yükseltilmiş Zemin gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Sunta özlü paneller genel olarak 60*60 cm olarak üretilmekte ve uygulanmaktadır. Kullanım alanlarını daha çok ofis ve fabrikalar oluşturmaktadır.

 • Kalsiyum Sülfat Özlü Yükseltilmiş Döşeme

Kalsiyum sülfat özlü yükseltilmiş zemin paneli belirli bir sıcaklık eşliğinde alçı taşının işlenmesi sonucu elde edilen ve daha sonra 60*60 cm ya da 50*50 cm gibi karo haline getirilen panel türüdür. İçerdiği yapı sayesinde su, nem ve yangına daha fazla dayanıklılık özelliğine sahip bulunmaktadır. Genellikle 60*60 cm karo olarak üretilen bu ürünün alt tabakası galvanize çelik ile kaplanmaktadır. Kalsiyum sülfat özlü yükseltilmiş döşeme panellerinin üst
kısımlarının ise;

-Encapsül (Galvanize Çelik) Kaplı Yükseltilmiş Zemin

-Pvc Kaplı Yükseltilmiş Zemin

-Laminat (HPL) Kaplı Yükseltilmiş Zemin ve

-Seramik Kaplı Yükseltilmiş Zemin gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Sunta özlü zemin yükseltme ürününe göre yangın dayanım gücü daha yüksek olmakla beraber B1SF alev almazlık derecesine sahiptir. Özelikle nem ve yangın almazlık özelliği nedeniyle elektrik odaları, sistem odaları, elektrik pano odaları, bilgisayar odaları gibi adlandırılan mekanlar için tercih edilmektedir.

 •  Beton Özlü Yükseltilmiş Döşeme

Yükseltilmiş döşeme panelleri arasında yük, yangın ve nem gibi etkenler arasında en sağlam özelliğe sahip olan yükseltilmiş zemin panelidir. Alt tabakasında galvanize çelik kullanılırken dolgu kısmı hafifleştirilmiş beton olarak ele alınmaktadır. Ana yapısının kubbe şeklinde üretilmesi ile daha sağlam bir ürün haline gelmekte ve daha fazla yük taşıma kapasitesine sahip olmaktadır. Kullanım alanları olarak her alanda kullanılabilmektedir.

Yükseltilmiş döşeme ürünlerinde fiyat araştırması yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar:

 • Kullanılacak panel türü

Sunta Özlü, Kalsiyum Sülfat Özlü ve Beton Özlü gibi.

 • Kullanılacak panelin kaplama türü

Pvc Kaplı, Encapsül Kaplı ve Seramik Kaplı gibi.

 • Kullanılacak panelin alt yapı sistemi

Kullanılacak ayak yüksekliği, ayak çeşidi ve aksesuar çeşitleri gibi sismik ayak vb.

Bu faktörler zemin yükseltme uygulamaları arasında en uygun yükseltilmiş döşeme ürününü tespit edebilmek için önemlidir.

Deka Zemin Kaplama

Zemin kaplama firması olarak 2003-2022 yılları itibariyle siz değerli müşterilerimize kaliteli hizmet sunmaktayız. Yükseltilmiş döşeme, Karo halı, Pvc zemin kaplama ve Kauçuk kaplama gibi zemin kaplama hizmetlerimiz mevcuttur. Şehir fark etmeksizin Türkiye’nin her bölgesine hem ürün satışı hem de ürün uygulama hizmeti sunmaktayız. Özellikle Yükseltilmiş döşeme ve Karo Halı gibi zemin kaplama ürünlerinde yapmış olduğumuz ve yaptıklarımız karşılığında elde ettiğimiz deneyimlerimiz sonucunda sizlerin projelerine uygun çözümler üretebilmekten onur duymaktayız.