Zemin Yükseltme Panelleri ve Yükseltilmiş Döşeme Ayakları

Yükseltilmiş döşeme ayakları ve yükseltilmiş zemin panelleri için firmamız ile iletişime geçebilir, Projeleriniz için uygun olan ürün hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yükseltilmiş döşeme hizmetlerini genel anlamda alt yapı ve üst yapı olarak iki bölümde incelemek mümkündür. Alt yapı bölümünde kullanılan ayak türleri, tutkal ve diğer yardımcı ürünler yer alırken üst yapı bölümünde ise Yükseltilmiş Döşeme Paneli ve bu panellerin çeşitleri oluşturmaktadır. Yükseltilmiş döşeme sistemlerinde kullanılan ayaklar yüksekliklerine göre farklı malzemeler ile tamamlanmaktadır.

Genel olarak galvanize çelikten imal edilmiş ve yaklaşık 20 cm'lik bir yüksekliğe sahip olacak bir Yükseltilmiş Döşeme uygulaması için M 14 civatalı ayaklar kullanılırken, 60 cm'lik zemin yükseltme işlemlerinde M 16 civatalı ayaklar kullanılır. 60 cm ve 100 cm arası Yükseltilmiş döşeme ayakları için ise M 18 civatalı ayaklar uygun görülür ve ayrıca Payanda gibi depreme dayanıklılığı arttırıcı yan ürünler ile takviye sağlanabilmektedir. Depreme dayanıklı yükseltilmiş döşeme ayakları olarak bilinen Payanda ürünleri uygulaması birim M2 başına bir adet olarak ya da bir kaç metre de bir kullanılarak uygulanabilmektedir.

yükseltilmiş döşeme ayakları  yükseltilmiş döşeme ayakları  yükseltilmiş döşeme ayakları  yükseltilmiş döşeme ayakları

Yükseltilmiş Döşeme Ayaklarının Fiyatlandırılması

Yükseltilmiş zemin uygulamalarında kullanılan yükseltilmiş döşeme ayakları bakımından fiyatları etkileyen en önemli faktör kullanılacak ayak yüksekliği ve özel üretime giren sismik ayak çeşitleridir. Sismik ayaklar yükseltilmiş döşeme uygulamaları için özel olarak tasarlanmakta olan ve M2 başına düşebilecek yük miktarı oranının arttırılması için 20*20 ya da 40*40 gibi demir profillerle uygulanan alt yapı sistemidir. Sismik ayaklar haricinde kullanılan ayaklar ise galvanize çelikten üretilmiş ayarlanabilir özelliğe sahip belirli yükseklikler doğrultusunda üretimi yapılan alt yapı sistemleridir. Fiyat bakımından Sismik ayak yapılarına göre çok daha uygun olan yükseltilmiş döşeme ayakları, Zemin yükseltme hizmetleri arasında en çok tercih edilen ayak sistemleridir. En uygun yükseltilmiş döşeme ayak fiyatları 5-10 cm yüksekliğe sahip ayak fiyatları ile başlamakta ve yükseklik miktarı arttıkça ayak fiyatları da artmaktadır.

Zemin yükseltme hizmetleri kapsamında kullanılan ayaklar dışında kullanılan diğer bir önemli alt yapı malzemesi ise Kuşak olarak adlandırılan alt yapı sistemidir. Yükseltilmiş zemin uygulamaları içerisinde 25 cm ve daha yüksek uygulamalar için gerekli olmaktadır. 25 cm ve daha düşük yükseklikler için kuşak kullanımına ihtiyaç duyulmamaktadır.

Kuşak kullanmanın amacı artan yükseklikte bir denge oluşturmak ve ayrıca Birim M2 başına düşen yük miktarını arttırmaktır. U şeklinde olan kuşaklar her bir ayak üzerine yerleştirilir ve vidalanır. Böylece kelepçe gibi hem denge sağlar hem de ağırlık kapasitesine destek sağlar. Kullanılan çelik kuşaklar kapsamında ses çıkmasını önlemek amacıyla da kuşakların üzerlerine 1 mm kalınlığında plastik contalar kullanılmaktadır. Kuşak uygulamaları haricinde 60cm ve üzeri yükseklik istenildiği durumlarda galvaniz çelikten imal edilmiş deprem payandası kullanılmaktadır. Kullanılan bu yükseltilmiş döşeme payandaları 60cm için 2 Adet/M2 bazında iken 100 cm için 3 Adet/M2 bazında kullanılmaktadır.

Yükseltilmiş Döşeme Panelleri

Zemin yükseltme panelleri dış mekan zemin yükseltme ve iç mekanlar da zemin yükseltme kapsamında iki bölüme ayrılmaktadır. Dış mekan zemin yükseltme panelleri daha çok beton özlü paneller ya da galvanize çelik ayaklar haricinde dış mekanlar için özel olarak üretilen sudan etkilenmeyen plastik ayakların üzerine seramik, granit, doğal taş vb. zemin kaplama ürünlerinin gelmesiyle oluşmaktadır. Dış mekanlar da özellikle alışveriş merkezlerinin çevrelerinde özel plastik ayaklar kullanılır ve bunların üzerlerine 2cm ya da 3cm gibi seramik, doğal taş ya da deck gibi zemin kaplama malzemeleri kullanılmaktadır. İç mekan zemin yükseltme uygulamalarında ise çok daha farlı yükseltilmiş döşeme panelleri bulunmaktadır. İç mekan yükseltilmiş zemin uygulamalarının üst kaplamaları için Pvc zemin kaplama, Karo Halı, HPL Laminat Kaplama, Seramik Kaplama, Folyo Kaplama ve Encapsül (Galvanize Çelik) gibi zemin kaplama alternatifler bulunmakta iken iç dolgu kısmı olarak fiyat bakımından daha uygun olan Sunta Özlü yükseltilmiş döşeme ayakları , ya da, suya, neme ve yangına daha dayanıklı olan Kalsiyum Sülfat Özlü Yükseltilmiş Döşeme Panelleri bulunmaktadır.

Deka Zemin Kaplama

Zemin kaplama sektörüne 2003 yılında hizmet vermeye başlayan bir firma olarak her geçen gün değişmeyen ve artan müşteri portföyümüz ve güçlü ekip kadromuz sayesinde hem sürekli kendimizi yenilemekte hem de farklı deneyimler elde etmekteyiz. Değişen ve yenilenen bu deneyimlerimiz kapsamında elde ettiğimiz tecrübelerimizi sizlerle paylaşmaktan onur duymaktayız. Günümüz 2022 yılı ve daha sonrası için mevcut olan ve olabilecek her türlü projeleriniz için,

Yükseltilmiş döşeme

Pvc Zemin Kaplama ve

Karo Halı Kaplama

gibi zemin kaplama hizmetleriniz için bizden fikir alabilir ve projeleriniz için en uygun zemin kaplama ya da kaliteli zemin kaplama alternatifleri hakkında çözüm bulabilirsiniz.