Deka Zemin Kaplama
0533 591 35 89

Yükseltilmiş Döşeme 1 100 cm

Yükseltilmiş döşeme pek çok şirket, kurum ve mülk için tercih edilen zemini güçlendirmeye dayanan bir sistemdir. Kendi içinde pek çok çeşide ayrılmakla birlikte fiyat, kullanım alanı ya da amacı gibi parametreler nedeniyle yükseltilmiş Zemin türleri arasındaki popülerlik değişmektedir. Örneğin, sunta özlü yükseltme tekniği fiyatı daha düşük olduğu için öne çıkmaktadır. PVC kaplama yöntemi ise partikliği ve kullanım kolaylağı sebebiyle müşteriler tarafından en sık tercih edilen türlerden biri olmayı başarmıştır. Ayrıca, seramik ve laminant gibi ham maddeler de kullanılarak hem göz zevkini besleyecek hem de alt yapıyı güçlendirecek sistemler yükseltilmiş döşeme seçeneği olarak sunulmaktadır.

Yükseltilmiş Döşeme Kullanım Alanları

 Yükseltilmiş Zemin hakkında en çok merak edilen konulardan biri de nerede bu tür zeminlerin kullanıldığıdır. Evlerden ofislere farklı iş ve yaşam alanlarında boy gösterse de farklı tasarı alanlarında da ilgili yöntem kullanılmaktadır. Özellikle mescit yüzeylerinde kalıcı bir şıklığı sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. Futbol,basketbol,voleybol,hentbol gibi farklı sahaların kurulmasında özel tasarımlar tercih edilmektedir. Bazen laminantın bazen seramik gibi maddelerin kullanıldığı bu sahalar; spor kurallarına ve saha ölçülerine uygun olarak ölçülendirilmekte ve renklendirilmektedir. Sağlamlığı arttırmak için orta yüzeyde PVC kullanılarak esneklik elde edilmektedir.

Her Zemin için uygun ve kullanışlı sayılabilecek yüksek döşeme çeşidi farklılık göstermektedir. En uygun ham maddenin seçilmesi müşterinin beklentisine ve zeminle uyum gösterebilecek optimal seçeneklere göre belirlenebilir. PVC ile laminantın birleşimi ya da seramik alt yüzey üstüne pvc kaplama gibi bileşimler de sunulmaktadır. Pek çok farklı kombinasyondan en doğrusu zemine ve müşteri zevkine göre seçilebilir.

Yükseltilmiş Döşeme Avantajları

Yükseltilmiş döşeme kullanıcılar fazlaca avantaj sağlamaktadır.

1- Kış mevsiminde sıcaklığı yaz mevsiminde ise serinliği koruyarak bir yalıtım oluşturmak başlıca avantajlardan ilkidir.

2- İkincisi, Zemin yükseltildiği için binanın altında oluşabilecek tesisat gibi sorunların en aza indirgenmesidir.

3- Üçüncüsü, tercih edilen Zemin yükseltme maddesine göre kullanıcılar, zeminin özelliklerini kullanım amaçlarına uyumlu şekilde değiştirebilmektedir. Örneğin, evinde küçük çocuk bulunan ebeveynler daha yumuşak ve kaygan olmayan kaplama tekniklerini seçerek çocuklarının yaralanma ihtimalini minimum seviyeye düşürebilir. Bunun yanı sıra, eski bir binada iş yeri kuracak olan bir müşteri, daha sağlam olan ancak antic görüntü veren renk ve madde tercihleriyle binanın eskiliğinden doğabilecek pek çok sorunun önüne geçer. Ayrıca, seçtiği renk ve ürün ile binanın tarihi dokusunu koruyabilmesine ön ayak olur.

4- Dördüncüsü, yükseltilmiş Zemin tercih eden kişiler doğru kaplamayı kullanırsa, halı gibi ek bir eşyanın maliyetinden kurtulabilir. Direkt halı  ya da sıcak tutan ince bir madde,genellikle çeşitli kumaşlar tercih edilir, ile kaplama gerçekleştirirse pek çok masraftan kurtulur. Söz konusu masrafın haricinde, halı kaplaması temizlik, eşya taşıma,nakliye gibi aktivitelerde zaman kaybedilmesine engel olarak kaymaz bir Zemin oluşturur. İlgili binada yaşayan, çalışan ya da çeşitli amaçlarla binayı kullanan kişiler, özgürce ve güvenle hareket edebilir.

5- Beşinci ve son avantaj ise, kaplamanın yapıldığı oda, bina ya da ofise mimari anlamda göz yormayan bir güzellik veya tarz sağlanmasıdır. Modern mimari modasına uygun hazırlanıp uygulanan yükseltme işlemi, sadece yapıldığı bölgenin havasını değiştirmez; yaşam alanına kişilerin zevk ve bakışlarına uygun yepyeni bir moda anlayışı,görsellik ve sanatsal haz kazandırır.

Yükseltilmiş Döşeme Fiyatları

Yükseltilmiş Zemin ve döşemeler için önemli sayılabilecek bir diğer husus ise fiyat skalasıdır.

Ucuzdan pahalıya doğru geniş bir aralıkta değişken fiyatlar olsa da tasarruf metodu olarak değerlendirilebilecek bir işlemdir. Çünkü kaplama yapıldığında yalıtım özelliği dolayısıyla pek çok ısıtma ve soğutma nedeniyle ödenilen faturaların ücret yükü neredeyse yarıya iner. Sağladığı pek çok avantaj sebebiyle de karlı bir yatırım aracı olarak düşünülebilir. Ayrıca, yıkama ve nakliye gibi temizlik masraflarının azalmasını hatta belki ortadan kalkmasını sağlayacağından fiyat skalasından bağımsız olarak da gayet mantıklı bir yatırımdır.

Fiyatlar firmadan firmaya , kullanılan malzemeye, malzemenin kalitesine, kaplama yapılacak alanın yüz ölçümüne göre değişkenlik göstereceğinden net bir fiyat skalası sunmak oldukça zor hatta imkansızdır. Ancak, fiyatla ilgili net bilgi almak için güvenli ve kaliteli bulunan birkaç firmanın iletişim bilgileri kaydedilebilir. Kaliteli malzeme kullanan bir firma ile çalışmak daha uzun soluklu ve güvenli bir Zemin yükseltme imkanı sunacaktır. Kaydedilen firmaya kaplama yapılacak zeminin özelliklerinden ve alanın metrekare cinsinden büyüklüğünden bahsedilmelidir. Tercih edilecek malzemenin, firmanın analizinden sonra ilgili zemine en uygun madde belirlenince karara varılması da çok önemlidir. Malzeme de seçildikten sonra kesin fiyat alınabilir. Alınan fiyatlar arasında basit bir karşılaştırma yaparak kişiler, kendi beklentilerine ve bütçesine en uygun firmayı seçerek kaplama işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilir.