YÜKSELTİLMİŞ DÖŞEME

Yükseltilmiş döşeme fiyatları hesaplamasında fiyat unsurunu etkileyen malzemeler ve işçilik hakkında bilgi vermeden  önce yukseltilmis dosemenin ne olduğunu ve daha çok nerelerde kullanıldığını öğrenelim.

Yükseltilmiş döşeme nedir

Yükseltilmiş döşeme diğer bir adıyla Yükseltilmiş Zemin, iç ve dış mekanlarda ayrı ayrı olmak üzere hazırlanmış olan zemin ile belli bir yükseklik dogrultusun da ayarlanabilir ayaklar ve diğer yardımcı malzemeler vasıtasıyla ikinci bir zemin oluşturma işlevidir.

Peki neden böyle bir uygulamaya ihtiyaç vardır? Zaten hazır zemin var ikinci bir zemine ihtiyaç var mı gibi sorular la karşılaşabiliriz. Bu sorular karşısın da çok çeşitli cevaplar söz konusu olabilir. Ancak ana cevap Iç mekanlar da veya dış mekanlar da oluşturulan ikinci zemin uygulamasının yani yükseltilmiş zemin uygulamasının ana amacı alt zemin ile arasin da belli bir mesafe oluşturarak bu arada kalan kısımlara elektrik kabloları vb. gibi alt yapı uygulamalarını altta bırakarak hem çirkin görüntünün önüne gecmek hemde zemin de alan tasarrufu elde etmektir.

Zemin Kaplama sektörü içerisin de yükseltilmiş döşeme fiyatları yüksek gözükse de alternatif seçme imkanı olmadığı için çokça tercih edilen zemin kaplama uygulaması olmuşlardır. 

Yükseltilmiş döşeme fiyatları

Yükseltilmiş döşeme fiyatları kullanılan alt yapı malzemeleri ve işçilik fiyatlarına gore değişkenlik göstermektedir. Yukseltilmis Döşeme Fiyatları için alt yapı uygulamarı önemli etken oluşturmaktadır.

Alt yapı uygulamaları kullanılacak olan ayaklar, kuşaklar ve yapıştırma sistemleridir. Yapıştırma sistemlerinin yükseltilmiş döşeme fiyatları için pek fazla bir etkisi yoktur.

Alt yapı uygulamaların da öncelikli yukseltilmis doseme fiyatlarını etkileyecek unsur yükseltilmiş döşeme ayaklarıdır. Yukseltilmis Döşeme Ayaklarının Fiyatları en düşük 6 € civarındadır. Kullanılacak ayak yüksekliklerine göre bu fiyatlar farklılık göstermektedir. Yukseltilmis Döşeme Fiyatlarını etkileyen diğer bir alt yapı malzemesi ise kuşaklardır. Kuşak lar yükseltilen ayakların dengede durmasını ve panele binecek yükün ağırlığını tasima görevi gören alt yapı malzemesidir.

Yukseltilmis Döşeme Fiyatları içerisin de fiyatları çok etkilemese de önemli bir yeri vardır. Yukseltilmis Zemin uygulaması yapılırken yükseklik 20 cm üzerine çıktığın da mutlaka kullanılması tavsiye edilir. Yukseltilmis Döşeme Fiyatları içerisin de fiyatı etkileyen en önemli faktör ise kullanılan panellerdir. Paneller zemin oluşturma islevini gore 50x50 veya 60x60 gibi ebatlar dogrultusun da üretimi gerçekleştirilen yükseltilmiş zemin malzemesidir. Alt ve üst kısımları farklı uygulamalarla kaplanmaktadır.

Bu konuda çok çeşitliği bulunmaktadır. Fiyatlarıda bu kapsam da önemli ölçüde değişim göstermektedir. Kullanılan yükseltilmiş döşeme panel çeşitleri aşağıdaki gibidir.

  1. Sunta Özlü Yükseltilmiş Zemin 
  2. Kalsiyum Sülfat Özlü Yükseltilmiş Zemin 
  3. Beton Özlü Yükseltilmiş  Zemin 

Bunlar yükseltilmis zemin kaplama uygulamasının iç dolgu özellikleridir. Alt ve üst kısımları ise 

Üstü

  • Pvc kaplı yükseltilmiş döşeme 
  • Laminat Kaplı Yükseltilmiş Döşeme 
  • Folyo Kaplı Yükseltilmiş Döşeme 
  • Seramik Kaplı Yükseltilmiş 

Alt kısmı ise 

  • Folyo Kaplı Döşeme 
  • Çelik Kaplı Yükseltilmiş Döşeme 

gibi çeşitlilik göstermemektedir.