İç Mekân Zemin Yükseltme Nedir?

İç mekân zemin yükseltme bir diğer adıyla yükseltilmiş döşeme sistemleri Bir bina veya konut zeminine üzerine ikinci bir zemin oluşturma temel mantığıyla üretilmiştir. Bu oluşturulan ikinci zemin ile birlikte normal zemin ile bu ikinci zemin arasında bir boşluk alan oluşmaktadır. İç mekân zemin yükseltme işleminin yapıldığı alanlara bu oluşan boşluklu yapı yarar sağlamaktadır.

Birçok konuda yararı olarak, doğal afet durumlarında içerideki önemli teknik aksam kaynaklarının hem ulaşabileceğin bir yerde olması hem de korunması çok büyük avantaj olmaktadır. Bu boşluklu yapı ile uygulamanın yapıldığı alan içerisinde istenmeyen ve dekorasyonu bozan fazlalık materyalleri boşluk alana kaldırarak görüntü kirliliğini önler ve alandan tasarruf etmenizi sağlar.

Yükseltilmiş Döşeme

İç mekân zemin yükseltme işlemini yapacağınız malzemenin kalitesi yüksek olmalıdır. Hem yapılan işçilik için hem de ortam güvenliği açısından malzeme cinsi çok önemlidir. Bu işlemlerde çok farklı malzemeler ile üretilen malzemeler de kullanılabiliyor.

Bu malzemeler ne olursa olsun pas tutmaya, yangına, suya, nem ve rutubete karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Belirli bir standarta göre üretilmesi gerekmektedir. Yükseltilmiş döşeme malzemeleri farklı maddeler kullanılarak farklı çeşitlerde üretilebilirler bu ürünlerin yapısında şu ürünler olabilmektedir; galvanize çelik, alüminyum folyo, seramik, PVC , Laminat, Granit, halı, doğal taş gibi maddeler kullanılarak farklı dayanıklılıklarda ürünler oluşturulmaktadır.


İç Mekân Zemin Yükseltme Sistemlerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

İç mekân zemin yükseltme sistemleri farklı alanlarda kullanıma sunulabilir. Her ortamda kullanılma amacı değişebilir. Kapalı alanlarda ofis gibi ortamlarda kullanılmaktadır. Daha çok kullanılan ürün yapısına göre hangi iç mekân da kullanılacağı kararlaştırılabilir. Ofislerde, AVM’lerde gün içerisinde çok fazla insan trafiğinin olduğu alanlarda PVC kaplı malzeme türü daha çok tercih edilmektedir. Ürün yapısına göre hangi duruma karşı dayanıklı olduğu değişiklik gösterebilir.

Tüm bunları geride bırakarak iç mekân zemin yükseltme sistemleri IT ve elektronik merkezlerde, ofislerde, hastane ve sağlık merkezlerinde, okullarda, özel merkezlerde, fabrikalarda, ticari binalarda, diğer kamu ve kamu kuruluşlarının zemin yapılarında kullanılabilir. İnsan trafiğinin çok olması, özel sektör olup kişilere daha hoş bir alan görünümü vermek en çok kullanılmasının sebebidir.

İç Mekan Zemin Yükseltme  İç Mekan Zemin Yükseltme  İç Mekan Zemin Yükseltme  İç Mekan Zemin Yükseltme